Z czego są wykonane blaty kuchenne?
Z czego są wykonane blaty kuchenne?
Które pomieszczenie w domu jest najważniejsze? Zdania mogą być podzielone. Niektórzy wskażą sypialnię, inni salon, w którym przyjmuje się gości czy wspólnie spędza czas z rodziną. Jednak niezaprzeczalnie, sercem każdego domu jest kuchnia, gdyż niemal wszystkie spotkania z przyjaciółmi kończą się właśnie tam. Istotnym elementem tego pomieszczenia jest blat kuchenny, który musi być nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny. Z czego zatem powinien być wykonany?
Trwałość blatu.
Podczas przygotowywania posiłku spędzamy w pomieszczeniu dużo czasu. Materiał, z którego powinny być wykonane blaty kuchenne, musi być przede wszystkim odporny na działanie wysokich temperatur, a także wilgoci i wody. Kolejnym zagrożeniem mogą być uszkodzenia mechaniczne, do których zaliczyć można cięciem nożem i nie tylko. Na rynku dostępne są blaty o różnej jakości, między innymi drewniane, z tworzyw sztucznych, a także kamienne.
Drewniane blaty kuchenne należą do drogich rozwiązań, jednak charakteryzują się wysoką estetyką, a także trwałością. Idealnie zatem sprawdzą się we wnętrzach, które są urządzone w stylu skandynawskim, industrialnym, a także minimalistycznym. Miejsce robocze w kuchni wykonane z tworzywa sztucznego będzie mniej odporne na uszkodzenia, jednak znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Coraz więcej osób decyduje się także na rozwiązania, jakimi są płyty kamienne.
Kamienne blaty kuchenne.
Do produkcji blatów kuchennych producenci coraz częściej wybierają kamienie, takie jak granit czy konglomerat kwarcowy. Są to kamienie naturalne, bardzo trwałe i plamoodporne, które występują w zróżnicowanej kolorystyce, dzięki czemu można je dopasować do aranżacji pomieszczenia.
Tego typu rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, gdyż blat kuchenny z kamienia cechuje się wysoką odpornością na zarysowania nawet po kilku latach od montażu. Dodatkowo można w nich zamontować ociekacze czy zlew pod blatem kuchennym, co ma niewątpliwy wpływ na czystość, czego nie można wykonać w przypadku płyty drewnianej czy MDF. Coraz więcej firm kamieniarskich umożliwia także produkcję płyty roboczej w dowolnym kształcie i wykończeniu powierzchni.