Kiedy sprawdzi się wyspa kuchenna?

12 października, 2021
NAPISANY PRZEZ admin

Kiedy sprawdzi się wyspa kuchenna?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. To miejsce, w którym domownicy każdego dnia spędzają dużo czasu na przygotowywaniu posiłków, a często również spożywają wspólne obiady czy kolacje. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby była funkcjonalna, a przy tym estetyczna i klimatyczna. Jednym z rozwiązań, które coraz bardziej zyskują na popularności, jest wyspa kuchenna. Jakie są jej zalety i czy sprawdzi się w każdej kuchni?

Czym jest wyspa kuchenna i jakie są jej zalety?

Osoby, które organizują przestrzeń mieszkalną, często decydują się na kuchnię na wymiar. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ daje dużą dowolność w zaaranżowaniu wnętrza. Wyspą kuchenną nazywamy wolno stojące stanowisko pracy, które wyróżnia się przede wszystkim tym, że nie jest związane z ciągiem zabudowy, który znajduje się przy ścianie. Zalet wyspy kuchennej jest nieskończenie wiele:

  • stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy kuchennych,
  • tworzy otwartą przestrzeń, dzięki której gospodarze mogą mieć stały kontakt z gośćmi,
  • umożliwia wspólne gotowanie (jeżeli łączy kuchnię z salonem),
  • jest dodatkowym blatem roboczym,
  • jest wygodną przestrzenią, która umożliwia nie tylko gotowanie, ale również spożywanie posiłków przez całą rodzinę,
  • pozwala dostosować kuchnię do indywidualnych potrzeb.

Czy wyspa kuchenna sprawdzi się w każdej kuchni?

Przed podjęciem decyzji o budowie wyspy kuchennej, warto przemyśleć kilka kwestii. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się przede wszystkim w domach czy mieszkaniach osób, które nie lubią gotować. Oprócz tego należy również pamiętać, że wyspa kuchenna wymaga odpowiednio dużej przestrzeni. Mimo tego, że nie musi być duża, to wokół niej powinno znaleźć się sporo wolnego miejsca, aby zapewnić swobodny dostęp do szafek czy sprzętów AGD.

Jeżeli wyspa kuchenna ma się znaleźć w zamkniętej kuchni, to jej powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 20 m2. Na większą swobodę można sobie pozwolić w przypadku otwartej kuchni, ponieważ wówczas część wyspy znajduje się po stronie salonu, w związku z tym nie ogranicza możliwości użytkowych pomieszczeń.

Najnowsze wpisy

Jak urządzić w kuchni jadalnię?

23 lutego, 2022
NAPISANY PRZEZ admin

Jak urządzić kuchnię przyjazną dzieciom?

24 stycznia, 2022
NAPISANY PRZEZ admin