Czym się kierować wybierając blaty kuchenne?

4 grudnia, 2021
NAPISANY PRZEZ admin

Czym się kierować wybierając blaty kuchenne?

Kuchnia jest niewątpliwie jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu czy domu. Właśnie dlatego projektując ją, warto zadbać o to, aby była funkcjonalna, a do tego estetyczna. Po podjęciu decyzji, czy będzie wykończona w stylu nowoczesnym, czy może klasycznym przychodzi czas na wybór poszczególnych elementów. Warto poświęcić nieco więcej uwagi blatom kuchennym. Na co zwrócić uwagę, wybierając je? Czym powinien się charakteryzować idealny blat?

Z czego powinien być wykonany blat kuchenny?

Z uwagi na to, jak wiele dzieje się w każdej kuchni i na działanie jak wielu czynników jest narażona, podczas wyboru mebli do zabudowy czy szafek kuchennych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy konkretne rozwiązania są praktyczne. Podobną zasadą warto się kierować w przypadku blatów. Materiał, z którego jest wykonany blat kuchenny, wpływa na jego trwałość i wygodę użytkowania.

Najpopularniejsze są blaty laminowane, ponieważ są najtańsze i możemy wybierać spośród setek wzorów i struktur. Droższym rozwiązaniem, które również warto wziąć pod uwagę, są blaty drewniane, które oprócz trwałości wyróżniają się też niezwykle estetycznym wyglądem. Drewno wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych 1-2 razy w roku, aby wyglądało tak jak na początku. Dla bardziej wymagających, oczekujących wysokich walorów użytkowych są blaty wykonane z kamienia (granit, kwarcyt, spiek kwarcowy). Materiały te przyjmują temperaturę otoczenia i są zimne w dotyku. Są także na rynku materiały typu Solid Surface tzw. Blaty akrylowe. Blaty wykonane z tego materiału można łączyć bezspoinowo,  a do tego można je odświeżać po latach. Ich powierzchnia jest jednolita, nieporowata, odporna na plamy.

Jaki kolor i materiał na blat najlepiej sprawdzi się w kuchni?

Mimo tego, że blat kuchenny powinien wyróżniać się przede wszystkim odpornością na uszkodzenia, to bardzo ważną kwestią jest również jego wygląd. Kolor i materiał powinien być dobrany do stylu pomieszczenia i budżetu, którym dysponujemy. Inny blat sprawdzi się w kuchni klasycznej, a inny w nowoczesnej. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się białe meble, to świetnym dopełnieniem będzie blat w kolorze naturalnego drewna, ponieważ ociepli klimat.

Jeśli natomiast chodzi o wzory, to najlepiej sprawdzą się blaty z naturalnymi wzorami, czyli kamieniem albo wspomnianym drewnem. Taki wybór gwarantuje, że kuchnia będzie sprawiała wrażenie uporządkowanej. Decydując się na odważniejsze rozwiązania, warto się zastanowić, czy nie wprowadzą do kuchni niepożądanego chaosu.

Najnowsze wpisy

Jak urządzić w kuchni jadalnię?

23 lutego, 2022
NAPISANY PRZEZ admin

Jak urządzić kuchnię przyjazną dzieciom?

24 stycznia, 2022
NAPISANY PRZEZ admin